Otrzymaliśmy już odpowiedź na List otwarty ZPP Wielkopolska do Premiera Pana Jacka Sasina dotyczący ceny maseczek sprzedawanych przez Pocztę Polską i spełnianych norm jakościowych.

MINISTERSTWO
AKTYWÓW PAŃSTWOWYCH
Departament Nadzoru I
Warszawa, 19 maja 2020 r.

Pan
Witold Solski
Prezes Zarządu
Związek Przedsiębiorców i
Pracodawców Wielkopolska

Szanowny Panie Prezesie,
w odpowiedzi na pismo z dnia 16 kwietnia uprzejmie informuję, że Poczta Polska prowadzi sprzedaż towarów handlowych, w tym maseczek ochronnych, w sieci placówek pocztowych na zasadach umowy komisu. W związku z tym nie zostały wydatkowane żadne środki finansowe na ich zakup, tym bardziej środki publiczne. Wprowadzenie do sprzedaży maseczek nie było związane z żadnym rządowym zamówieniem. Komisowy model sprzedaży towarów oznacza, że Poczta Polska
nie jest właścicielem produktów, które sprzedaje – udostępnia do sprzedaży sieć placówek pocztowych dostawcom produktów handlowych. Rozmowy na temat podjęcia współpracy w zakresie komisowej sprzedaży maseczek z ich producentem zostały podjęte na początku marca br., a więc dużo wcześniej zanim zaczęto w ogóle mówić o obowiązku ich noszenia oraz zanim ten obowiązek został wprowadzony.

Producent maseczek sprzedawanych w placówkach pocztowych funkcjonuje na rynku od 2015 roku i jest polskim producentem wyposażenia taktycznego oraz umundurowania dla takich służb jak Policja, SOP, Straż Graniczna oraz innych służb branży ochrony.

Odnosząc się do zarzutów dotyczących nadmiernie wysokiej ceny informujemy, że oferowana cena za maseczkę wielorazową, zdaniem Poczty Polskiej, nie jest ceną wygórowaną, uwzględniając możliwość wielokrotnego jej wykorzystania.
Maseczki zostały wyprodukowane z tkaniny MEDICO, która spełnia określone normy i posiada certyfikaty poświadczające o właściwościach tkaniny z przeznaczeniem do produkcji odzieży ochronnej i medycznej. Certyfikat Oeko Tex Standard 100 potwierdza nieszkodliwość tej tkaniny. Dodatkowym atutem jest możliwość prania maseczki w temperaturze do 95 stopni Celsjusza (do 50 razy).

Z poważaniem
Marcin Izdebski
dyrektor departamentu

Pełna treść pisma:

Maseczki