WojewodaWojewodą Wielkopolskim jest Pan Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda wręczył medale „Ad Perpetum Rei Memoriam” trojgu laureatów, osobom szczególnie ważnym dla regionu, których praca zawodowa i społeczna oraz dorobek życiowy przyczynił się do rozwoju Wielkopolski. Uhonorowana została Pani Rektor Akademii Muzycznej prof. Halina Lorkowska, lekarz i społecznik dr Marian Fluder oraz dyrektor Poznańskiego Oddziału IPN dr Rafał Reczek.

Symptomatyczne jest uhonorowanie przez namiestnika rządowego w Wielkopolsce przedstawiciela służby zdrowia, lekarza, zacnego i cenionego chirurga, który posługę dbania o ludzkie zdrowie wykonuje w praktyce prywatnej, a nie w jednostce publicznej. Oby to był znak odczytany przez władzę, że nie wszystko musi być państwowe.

Pan Wojewoda przypomniał programy rządowe realizowane w ubiegłym roku w kraju i w naszym regionie. Znane nam plusy z miliardami złotych transferów społecznych w scenografii i kostiumach cyklicznych kampanii politycznych. Wojewoda mówił o polityce społecznej rządu. W rzeczywistości jest to doraźna pomoc społeczna a nie dalekowzroczna wizja. Pieniądze rozdawane ludziom wcześniej przedsiębiorcom zostały zabrane. Część strumienia bezpowrotnie wsiąka w magmę biurokracji. Karmimy groszem publicznym urzędników, których jest dziesięciokrotnie za dużo. Pamiętamy, że program demograficzny przerodził się w program rugowania biedy wśród dzieci. Polityka to sztuka naświetlania rzeczywistości korzystnym dla siebie strumieniem prawdy.

Jak trafnie powiedział uhonorowany Pan dr Fluder „Człowiek uczy się mówić dwa lata a rozsądnie milczeć uczymy się całe życie”. Nadal nie wiemy, kto jest liderem wielkopolskich struktur PIS. Na tę chwilę partia rządząca nie ma w Poznaniu siedziby, w której można złożyć deklarację członkowską i opłacić składkę. Każdy z trojga posłów, ze środowiska politycznego Pana Wojewody, ma inne zaplecze polityczne, a chcąc pisać uszczypliwie większość z nich łamie zasadę trójpodziału władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Uroczystość, w małej czarnej, prowadziła Pani redaktor dr Magdalena Ogórek, kiedyś kandydatka lewicy w wyborach prezydenckich.

Barwa synchronów instrumentów blaszanych jest niebywała. Koncert orkiestry reprezentacyjnej wojsk lotniczych dobrze wybrzmiał w sali nie budowanej z myślą o wykorzystaniu jej jako auli muzycznej. Dobrze, że muzycy zmieścili się na podwyższeniu.

Zabrakło wielu wielkopolskich parlamentarzystów, w tym Pani Europoseł Sylwii Spurek, dla której nie przygotowano w menu potraw wegańskich, w tym surówek i owoców.

Praca nie może być zaszczytną drogą do życia i śmierci w ubóstwie.

W spotkaniu w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Medycznego uczestniczyło wielu znamienitych gości. Z polityków występujących w mediach wypada wymienić Ministrów Panią Marlenę Maląg, Panów Jana Dziedziczaka i Roberta Nowickiego, oraz Pana Marszałka Marka Woźniaka i Panią Prezydent Katarzynę Kierzek-Koperską. Przedstawiciele kleru, samorządów, świata nauki i przedsiębiorczości działają w drugim, skromniejszym szeregu, unikając ekspozycji w mediach.

Pan Wojewoda nakreślił swój pomysł na sprawowanie Urzędu. Obwieścił, że drzwi Urzędu Wojewódzkiego i Jego gabinetu będą otwarte dla wszystkich. Poprosił także o taką postawę liderów regionalnych władz samorządowych. Pan Łukasz Mikołajczyk złożył zobowiązanie odwiedzenia wszystkich powiatów, a w nich wszystkich kluczowych instytucji i miejsc ważkich dla Wielkopolan. Nie chcemy aby taka forma sprawowania posługi Wojewody ujemnie wpływała na życie rodzinne Pana Wojewody, który żartując zwrócił uwagę, że ilość zadań i obowiązków służbowych tak Jego pochłania, iż żona aby się z nim spotkać zaszczyciła nas swą obecnością na spotkaniu noworocznym. Życzymy Panu Wojewodzie, aby dane Jemu było wypełnienie ambitnych planów przez całą kadencję. Organizacja spotkania noworocznego napawa nadzieją, że Urząd Wojewódzki będzie działał sprawnie, merytorycznie i z klasą.

ZPP Wielkopolska w szczególności skorzysta z zaproszenia i będzie brała udział w pracach Komisji ds. NGO i Komisji dedykowanej młodzieży w całym procesie nauczania i wchodzenia w dorosłość, także w trakcie podejmowania pierwszej pracy.

Pracodawcy na otwarte ręce i otwarte serce Urzędu szeroko otwierają oczy i przyjmują zaproszenie. Jesteśmy gotowi do rozmów. Kampania prezydencka woli współpracy oraz chęci koncyliacyjnej z naszej strony nie zaburzy. Zbudujmy w regionie merytokracje.