Podczas  obrad Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy 25 września 2019 w Poznaniu, w której brał udział Prezes ZPP Wielkopolska Witold Solski, odbyła się bardzo ciekawa a zarazem przerażająca prezentacja Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego Pana Jacka Kowalewskiego dotycząca demografii i charakterystyki demograficznej rynku pracy.

Demografia gra z nami o nasz przyszły los stawiając zakład: orzeł – wygrywam, reszka – przegrywasz.

„W tym miejscu walczyć musimy. Nadzieja w męstwie, ocalenie w zwycięstwie”.

Nie pokonają nas gazy cieplarniane, nie zniszczy nas zanieczyszczenie planety, nie wysuszy nas brak słodkiej wody, ani nie zmiecie ludzkości z planety energia jądrowa lub nie dobór energii bytowej. Zginąć możemy z powodu braku zwykłej ludzkiej miłości. Miłości do życia, miłości do drugiego człowieka i miłości do przetrwania.

Komu po nas pozostawimy owoce naszego trudu?

Prezentacja  Pana Jacka Kowalewskiego w każdym obrazie otwiera nam oczy i odsłania horyzonty. Materiał jest czytelny także dla tych z Wielkopolan, którzy boczą się i zżymają na język matematyki. Matematyka nie jest pluralistyczna i nie kwestionujmy tego.

Ludność Wielkopolski

Zaprawdę robi wrażenie projekcja zmian demograficznych w Wielkopolsce w perspektywie trzydziestolecia. Nie opowiadajmy źródła. Prosimy, sięgnijcie do źródła a zrozumiecie jakiego cudu musimy wyczekiwać by odwrócić mechanizmy wymierania Wielkopolan.

Nie mówmy o katastrofie, mechanizmy oplatają nas tak subtelnie i delikatnie, że nie dostrzeżemy, iż pętla czasu zacisnęła swe piętno na strukturze i ilości ludności. Kto z politycznych decydentów nie ma pomysłów rozwiązania węzła gordyjskiego demografii ten sypie wątpliwościami, a naiwni myślą jakiż to dociekliwy i otwarty umysł.

Demografia Wielkopolski

Osoby zainteresowane otrzymaniem pełnej prezentacji drogą mailową, prosimy o kontakt z ZPP Wielkopolska.